Za rzucenie pracy bez powodu trzeba zapłacić
Pracodawca może żądać odszkodowania od osoby, która odeszła z posady. Zakres tej rekompensaty zależy od wartości poniesionej przez niego szkody oraz sposobu rozwiązania umowy.
Jeśli pracownik porzuci pracę, firma może zastosować wobec niego tryb rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest bowiem ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków służbowych, o którym mowa w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Natomiast samego porzucenia pracy kodeks pracy nie reguluje. Nie zawiera też przepisów dotyczących wprost jego skutków i ewentualnej odpowiedzialności etatowca za powstałą z tego powodu szkodę. W praktyce jednak zdarza się, że pracownicy z dnia na dzień porzucają posadę, nie składając przy tym żadnych pisemnych oświadczeń. Wskutek takich zachowań pracodawcy często ponoszą szkody związane np. z opóźnieniem wykonanych prac i zapłatą kar umownych. Mogą wtedy od byłego pracownika dochodzić zapłaty odszkodowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta