Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspekcja Pracy radzi

24 grudnia 2014 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi nieodpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.

  • Komornik zobowiązał pracodawcę do potrącenia części wynagrodzenia za pracę jednego z podwładnych. Otrzymuje on miesięczne wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej, a potrącenie ma dotyczyć spłaty raty kredytu bankowego. Czy pracodawca ma prawo dokonać ujęcia z wynagrodzenia tej osoby w myśl żądania komornika i do jakiej wysokości?

Nie.

Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu  składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Potrącenie wynagrodzenia na rzecz banku z racji niespłacanych rat kredytu niewątpliwie dotyczy świadczeń innych niż alimentacyjne, co ma istotne znaczenie dla kwot wolnych od potrąceń. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest bowiem ograniczona, co wynika z przepisów kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia za pracę. W szczególności w myśl art. 87 k.p. wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10025

Wydanie: 10025

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament