Intratny biznes nie pozbawi renty
Świadczenie z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej należy się poszkodowanemu przedsiębiorcy także wtedy, gdy po wypadku nadal prowadzi działalność gospodarczą i osiąga z tego tytułu dochody porównywalne lub wyższe niż przed wypadkiem.
Dorota Gajos-Kaniewska
Piotr K. prowadził własną firmę – warsztat samochody specjalizujący się w naprawie i renowacji samochodów amerykańskich. Właściciel wszystkie czynności wykonywał sam, nie zatrudniał pracowników. Miał odpowiednie kwalifikacje – z wykształcenia jest mechanikiem zawodowym, ukończył też kurs lakierniczy.
Interes szedł dobrze, przedsiębiorca miał wiele planów rozwoju firmy. Ich realizację przerwał wypadek samochodowy, w wyniku którego Piotr K. doznał rozległych obrażeń lewej nogi, m.in. zmiażdżenia stopy, amputacji palców, złamania kości piętowej z przemieszczeniem, złamania stawu skokowego. Trwały uszczerbek na zdrowiu wynosił łącznie 114 proc., bo do urazów fizycznych doszły problemy ze sfery psychicznej związane z trudnościami w adaptacji do zmienionych warunków życiowych.
Musiał zatrudnić pracownika
Ubezpieczyciel sprawcy wypadku przyznał poszkodowanemu 50 tys. zł zadośćuczynienia, odszkodowanie oraz rentę w wysokości 2240 zł tytułem zwiększonych potrzeb życiowych, m.in. kosztów rehabilitacji, zakupu leków, środków opatrunkowych, wizyt lekarskich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta