Pacjent powinien mieć prawo wglądu do wyników badań
Szpitale i przychodnie nie chcą udostępniać pacjentom wyników diagnostyki. Łamią w ten sposób przepisy. Dokumenty te są bowiem częścią historii choroby.
Do biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływają skargi na trudności z dostępem do wyników badań diagnostycznych, gdy pacjent wie, że są już wyniki, ale personel przychodni czy szpitala nie chce ich wydać i każe czekać do kolejnej wizyty u lekarza.
„Neurolog jednej z warszawskiej przychodni skierował mnie dwa miesiące temu na badanie EEG (badanie mózgu). Do tej pory nie wiem, jaki jest jego wynik, chociaż był gotowy dwa tygodnie później. Neurolog powiedział, że tylko on może mi wydać badania na wizycie. A na nią trzeba czekać trzy miesiące. Gdybym natomiast miała wynik, który może być zły, mogłabym już zacząć leczenie nawet w niepublicznej lecznicy" – skarży się pani Halina. Jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta