Auto ze składkami, a imprezy bez
Wycena wartości korzystania przez pracowników z firmowego auta w celach prywatnych jest w tym roku łatwiejsza. A przy podziale środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie zawsze trzeba badać sytuację materialną uprawnionych.
Parking pod blokiem
- Niektórzy nasi pracownicy – głównie z działu handlowego i kierownicy – mają do dyspozycji auta służbowe. Dojeżdżają nimi również do domu, a z domu często od razu udają się do miejsca wykonywania obowiązków. Nie odstawiają więc samochodów pod siedzibę firmy za każdym razem. Czy te dojazdy z domu do pracy i z powrotem stanowią przychód z tytułu korzystania z samochodu pracodawcy w celach prywatnych?
Nie,
pod warunkiem, że samochody służbowe przekazano pracownikom wyłącznie w celu realizowania obowiązków służbowych, czyli zaspokajania potrzeb pracodawcy, i jeśli auta powierzono im jako mienie firmy, o które zatrudnieni mają dbać i chronić przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Osoby, które pracują w terenie, często prosto z pracy wracają do domu i odwrotnie – z domu od razu jadą w miejsca wykonywania służbowych zadań. Zatem przejazdy na tych odcinkach są elementem organizacji pracy, szczególnie jeśli przydomowy parking czy garaż pracownika jest miejscem postojowym wyznaczonym przez pracodawcę. W takich okolicznościach te przejazdy nie stanowią dla podwładnych przychodu ze stosunku pracy.
Byłoby inaczej, gdyby pracownik korzystał z auta tylko i wyłącznie do przejazdu z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem, czyli w celu zaspokajania potrzeb osobistych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta