Kiedy sąd zasądzi odsetki za okres po wyroku
Dopuszczalne jest orzeczenie o odsetkach za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za ten czas po wydaniu wyroku zasądzającego to świadczenie, także wtedy, gdy wysokość odsetek została określona na podstawie stopy kredytu lombardowego NBP.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2014 r., III CZP 53/14.
Powód zawarł z pozwanym umowę pożyczki, której spłata miała być dokonywana w ratach. W razie opóźnienia pozwany zobowiązany był uiścić odsetki w wysokości ustalonej według zmiennej stopy przez zarząd powoda. Odsetki te zostały ustalone na podstawie oprocentowania kredytu lombardowego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Pozwany nie uiszczał należnych rat w terminie, wobec czego powód skorzystał z przysługującego mu uprawnienia do wypowiedzenia umowy. W efekcie 26 września 2011 r. wszystkie roszczenia z tytułu pożyczki w postaci niespłaconych rat oraz odsetek za opóźnienie stały się wymagalne. Powód wystąpił z powództwem o zapłatę tych należności.
Sąd rejonowy uwzględnił powództwo i zasądził kwotę niespłaconej należności głównej wraz z odsetkami do dnia wydania wyroku. Natomiast żądanie w zakresie odsetek od dnia wyrokowania do dnia zapłaty oddalił i stwierdził, iż w chwili orzekania nie jest możliwe ustalenie wysokości należnych odsetek, gdyż zależy ona od rozmiaru opóźnienia oraz od zmiennego oprocentowania.
Powód wniósł apelację, żądając zasądzenia odsetek za okres po wydaniu wyroku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta