Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna zaległość, kilka werdyktów

23 stycznia 2015 | Dobra Firma | Agnieszka Rosa
Uchwała składu siedmiu sędziów SN potwierdza, że ZUS nie musi wskazywać na solidarną odpowiedzialność członków zarządu, bo powstaje ona z mocy prawa  – mówi Agnieszka Rosa, radca prawny
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Uchwała składu siedmiu sędziów SN potwierdza, że ZUS nie musi wskazywać na solidarną odpowiedzialność członków zarządu, bo powstaje ona z mocy prawa – mówi Agnieszka Rosa, radca prawny

PROCEDURA | Wiceprezes spółki z o.o. nie wybroni się przed solidarną odpowiedzialnością za długi składkowe tym, że ZUS nie wydał w jednym postępowaniu jednej decyzji obejmującej wszystkich członków zarządu.

ZUS nie musi w takiej decyzji wskazywać, że wiceprezes odpowiada za zaległości solidarnie z pozostałymi wiceprezesami. Tak samo jest w sytuacji, gdy pozostali członkowie zarządu dostali indywidualne decyzje w odrębnych postępowaniach.

Wynika to z tego, że solidarność odpowiedzialności członków zarządu za należności wobec ZUS powstaje z mocy art. 116 ordynacji podatkowej, a zusowska decyzja, wydana na podstawie art. 108 § 1 ordynacji, tylko ją kreuje. Tak uznał Sąd Najwyższy, wydając w poszerzonym składzie siedmiu sędziów uchwałę z 16 kwietnia 2014 r. (I UZP 2/13).

Indywidualne pisma

W praktyce często się zdarza, że ZUS, chcąc wyegzekwować zaległości składkowe spółki z o.o., prowadzi kilka odrębnych postępowań w różnym czasie i wydaje kilka decyzji o odpowiedzialności za dług wobec poszczególnych członków zarządu. Ideałem byłoby, gdyby w jednym postępowaniu wydał jedną, obejmującą wszystkich wiceprezesów i prezesa. Często jest to niemożliwe, a poza tym podważałoby sens prowadzenia odrębnych postępowań i wydawania odrębnych decyzji.

W sprawie, która była przyczynkiem do uchwały, chodziło o jednego z wiceprezesów spółki z o.o., który piastował swoje stanowisko niecałe cztery miesiące – od stycznia do końca kwietnia 2005 r. Obejmując tę funkcję, nie wiedział, że firma ma prawie 3 mln zł długu wobec ZUS i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10047

Wydanie: 10047

Spis treści
Zamów abonament