Inwalidztwo niekoniecznie z urzędu
dokumenty | Osoba ubiegająca się o uznanie jej za niepełnosprawną lub kwestionująca przyznany jej stopień ułomności może dochodzić swoich praw przed sądem.
W ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., ustawa o rehabilitacji) przewidziano trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki. Posiadanie jednego z nich wiąże się z różnymi uprawnieniami.
Jak się odwołać
Sprawy te są często także przyczyną wielu kontrowersji i muszą je rozstrzygać sądy. Postępowanie dotyczące ułomności jest dwuinstancyjne. W pierwszej instancji orzekają powiatowe (miejskie) zespoły, a w drugiej – wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jeśli zainteresowany jest niezadowolony z ich rozstrzygnięć, może się odwołać do sądu. O tym uprawnieniu powinien być pouczony w decyzji. Sądami właściwymi do rozstrzygania odwołań są wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych sądów rejonowych (art. 4778 § 2 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego).
Osoba niezadowolona z orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta