Czego żądać w przypadku zbiegu roszczeń
Przepisy o odpowiedzialności z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia nie uchybiają przepisom o obowiązku naprawienia szkody. Oznacza to, że uprawniony ma prawo wyboru pomiędzy tymi roszczeniami także wtedy, gdy kto inny odpowiada za szkodę, a kto inny jest bezpodstawnie wzbogacony.
Prawo cywilne
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 2014 r., I CSK 726/13.
Przed notariuszem została zawarta między powodem (kupującym) a X (sprzedającym) umowa przeniesienia własności nieruchomości, w skład której wchodziły trzy działki, z których jedna (nr 109) stanowiła grunty pod wodami płynącymi, co stwierdzone zostało w akcie notarialnym. Rozpoznając wniosek powoda o wpisanie go do księgi wieczystej jako właściciela nabytej nieruchomości, sąd wieczystoksięgowy dokonał wpisu prawa własności działki nr 109 na rzecz Skarbu Państwa, stwierdzając, że zgodnie z ustawą – Prawo wodne, grunty pokryte płynącymi wodami gruntowymi nie mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego i z mocy prawa stanowią własność Skarbu Państwa. Powód wezwał notariusza do zapłaty odszkodowania, zaś notariusz pismo to przekazała ubezpieczycielowi, z którym łączy ją umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Sąd okręgowy uznał powództwo o odszkodowanie za uzasadnione na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego (czyn niedozwolony) w zw. z art. 81 i art. 49 ustawy – Prawo o notariacie (p.n.), wskazując, że ponieważ działka nr 109 nie podlegała obrotowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta