Jest do wykorzystania klauzula, która może ochronić firmę
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Siła wyższa to zewnętrzne, nieprzewidziane zdarzenie, którego zaistnienie zwalnia dłużnika od odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania. Choć nie doczekała się ona definicji w żadnej ustawie, jej rozumienie ma istotne znaczenie także dla stosunków w profesjonalnym obrocie handlowym.
Ustawodawca używa sformułowania „siła wyższa" w wielu aktach prawnych, na ogół wiążąc je ze zwolnieniem z odpowiedzialności za spowodowane zdarzenie. Nie istnieje bowiem uzasadnienie do ponoszenia przez podmiot prawa, czyli np. przedsiębiorcę, ciężarów sytuacji, na którą nie tylko nie miał wpływu, ale której – co wynika z istoty siły wyższej – nie mógł przewidzieć. Tak na przykład w kodeksie cywilnym siła wyższa występuje m.in. w art. 433 (zwolnienie z odpowiedzialności zajmującego pomieszczenie za wyrzucenie, wylanie lub spadnięcie rzeczy) czy w art. 435 § 1 (zwolnienie z odpowiedzialności na zasadzie ryzyka prowadzącego przedsiębiorstwo lub zakład wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody).
W wielu branżach
O sile wyższej mówią też ustawy istotne dla przedsiębiorców z branży przewozowej – art. 65 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe zwalnia przewoźnika z odpowiedzialności za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki, jeśli doszło do niej wskutek siły wyższej – a także branży turystycznej. Art. 11a ust 1 pkt. 3 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta