Zmianowy system pracy nie wyklucza prawa do płatnej opieki
Samotna matka pracująca na zmiany nie musi wskazywać godzin pracy ojca dziecka.
W takiej sytuacji przy wypełnianiu oświadczenia do zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15 pracownicy muszą wskazać, w jakich godzinach pracuje współmałżonek w postulowanym okresie. Czy żeby dostać zasiłek opiekuńczy, samotna matka pracująca na zmiany musi się tłumaczyć, jak pracuje ojciec dziecka? – pyta czytelnik.
W okresie świadczenia pracy w systemie zmianowym matka samotnie wychowująca dziecko, która nie mieszka we wspólnym gospodarstwie domowym z ojcem dziecka, nie musi wskazywać godzin jego pracy.
W związku z tym w pkt 1 oświadczenia do uzyskania zasiłku opiekuńczego wskazuje, że nie ma domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a w pkt 3 dotyczącym wskazania godzin pracy jego ojca zamieszcza adnotację „nie dotyczy". Nad kim piecza Zgodnie z art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) prawo do zasiłku przysługuje na równi ubezpieczonej matce i ojcu dziecka. Jednak zasiłek za dany okres wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za okres, kiedy pracujący rodzic musi przestać wykonywać pracę, bo sprawuje opiekę na chorym członkiem rodziny. Świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta