Chory przedsiębiorca nie zawsze dostanie zasiłek
ŚWIADCZENIA | Ani zamknięcie działalności, ani jej zawieszenie nie przekreśla szans na zasiłek chorobowy. Ale prawo do niego nie przysługuje, gdy działalność funkcjonuje, a ustało tylko ubezpieczenie chorobowe.
Warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest to, aby niezdolność do pracy powstała w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że pierwszy dzień niezdolności do pracy musi przypadać w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Na prawo do zasiłku nie może więc liczyć osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego już po tym, gdy stała się niezdolna do pracy. W takim przypadku świadczenie nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Przykład
Osoba, która rozpoczęła prowadzenie działalności pozarolniczej od 1 grudnia 2014 r., podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. 22 stycznia zachorowała. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA złożyła w ZUS dopiero 26 stycznia i dopiero od tej daty została nim objęta. Niezdolność do pracy trwała od 22 stycznia do 13 marca. Ponieważ niezdolność do pracy powstała przed objęciem ubezpieczeniem, zasiłek chorobowy nie przysługuje przedsiębiorcy za cały okres niezdolności do pracy.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje przedsiębiorcy za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy również wtedy, gdy zachoruje w okresie, na który zawiesił wykonywanie działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (jeżeli nie zachodzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta