Gmina nie ma prawa do częściowych odliczeń
Gmina może odliczyć VAT jedynie w takim zakresie, w jakim zakupy wykorzystywane do czynności opodatkowanych i niepodlegających VAT będą związane ze sprzedażą opodatkowaną.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 26 lutego 2015 r. (IBPP3/443-1405/14/EJ), w jaki sposób gmina ma rozliczyć proporcję VAT.
Sprawa dotyczyła gminy, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami, zwykle na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Gmina dokonuje różnego rodzaju transakcji:
A: czynności opodatkowane VAT według odpowiednich stawek, jak np. sprzedaż działek, usługi dzierżawy czy najmu lokali.
B: zadania podlegające VAT, ale zwolnione z podatku, np. zbycie tzw. starszych/używanych budynków i lokali na cele mieszkalne.
C: uzyskanie wpływów z realizacji zadań własnych, nałożonych na gminę odrębnymi przepisami w reżimie administracyjnym i publicznoprawnym (a nie cywilnoprawnym), np. dochody z podatku od nieruchomości;
D: czynności niezwiązane z uzyskiwaniem wpływów – w szczególności budowa ogólnodostępnej infrastruktury, takiej jak drogi, chodniki, oświetlenie lub place zabaw.
Gmina ponosi wiele wydatków, z tytułu których kontrahenci wystawiają na jej rzecz faktury z wykazanymi kwotami VAT. Odlicza VAT od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta