Akcyza tytoniowa: mitologia współcześnie
Aby zwiększyć dochody budżetu z tytułu akcyzy i zmniejszyć rynek nielegalny wyrobów tytoniowych, należy zaniechać dalszych podwyżek stawek, zwłaszcza na papierosy – przekonują eksperci.
Realny spadek – już po raz ósmy – dochodów budżetowych z podatku akcyzowego w 2014 r., w tym z akcyzy tytoniowej, nasuwa pytanie: Co jest przyczyną tego zjawiska?
Fiskalna degradacja tego podatku trwa już od 2008 roku, czego skutkiem jest obniżenie udziału dochodów w PKB, mimo że formalny ciężar wynikających ze stawek i zakresu opodatkowania systematycznie rośnie. Prawdopodobnie realna konsumpcja tych wyrobów wbrew stanowisku optymistów nie spada, a jeśli już – to znacznie wolniej, niż się sądzi, choć kurczy się w niej udział – przynajmniej formalnie – legalnego sektora produkcyjnego oraz importu.
Czy jest w ogóle możliwe stabilne spożycie tych wyrobów przy jednoczesnym znacznym spadku dochodów akcyzowych z tego tytułu? Możliwe, gdyż w Polsce istnieją dwa niezależne rynki wyrobów tytoniowych.
Ten legalny, czyli oficjalnie działający producenci i importerzy, oraz rynek nielegalny, który nie jest do końca rozpoznany, bo cała jego produkcja oraz obrót są z zasady niewidoczne dla organów państwowych.
Rynek nielegalny dzieli się ponadto na dwie grupy. Jedna to zorganizowana przestępczość hurtowa, która sprowadza zza granicy nieopodatkowane wyroby. Druga to produkcja miejscowa, która działa na niewielką skalę przy użyciu pochodzącego z kradzieży suszu tytoniowego, a także przerabia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta