Jak wybudować w gminie halę sportową
Jeśli gmina chce wspierać finansowo sport, musi podjąć w tej sprawie odpowiednią uchwałę. Pieniądze na zadania związane ze sportem jednostki samorządowe mogą uzyskać m.in. z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego należy tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu. To, jak będzie finansowany sport w gminie, określa w uchwale rada gminy. Trzeba wskazać w takiej uchwale cel publiczny, jaki jednostka samorządu terytorialnego (JST) zamierza osiągnąć, wspierając sport.
Przykład
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego polegającego na tworzeniu warunków (w tym organizacyjnych) sprzyjających rozwojowi sportu na terenie gminy. Rada, ustalając w załączniku do uchwały wydatki, jakie mogą być sfinansowane z dotacji celowej, użyła sformułowania „w szczególności", pozostawiając tym samym katalog otwarty i umożliwiając przeznaczenie tej dotacji na rodzaj wydatku niewymieniony w uchwale. Zdaniem kolegium regionalnej izby obrachunkowej takie postanowienie załącznika do uchwały pozostaje w sprzeczności z art. 28 ust. 2 w związku z art. 27 ust. 2 ustawy o sporcie i w rezultacie mógłby doprowadzić do nieuprawnionej dowolności przeznaczania dotacji przez organ wykonawczy. Ustalając bowiem cel publiczny z zakresu sportu - indywidualny dla danej jednostki samorządu terytorialnego - organ stanowiący powinien określić katalog wydatków ponoszonych z udzielanej dotacji służącej osiągnięciu właśnie tego (a nie innego) celu.
Na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta