Pogotowie ubezpieczeniowe
Kiedy produkt jest niebezpieczny
- Niedawno rozpocząłem sprzedaż nowej wersji swojego produktu. Jest teraz bardziej wytrzymały dzięki użyciu innych materiałów. Czy w związku z tym stare wersje moich produktów mogą być uznane za towar niebezpieczny w rozumieniu kodeksu cywilnego? Czy można się jakoś zabezpieczyć przed roszczeniami, które mogą wyniknąć ze szkód spowodowanych wypuszczeniem na rynek nowego produktu? – pyta czytelnik.
Pojęcie produktu niebezpiecznego zostało zdefiniowane w art. 4491 § 3 kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu za niebezpieczny uznaje się produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne jego użycie. O tym, czy produkt jest bezpieczny, decydują okoliczności w chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Niebezpieczeństwo produktu może wynikać z jego naturalnych właściwości lub z nieodpowiedniej jakości (spowodowanej wadami konstrukcyjnymi, produkcyjnymi lub instrukcyjnymi). Główną rolę w tej sytuacjiodgrywa właściwa instrukcja lub informacja o zasadach użytkowania, celu produktu oraz jego właściwościach. Ma ona na celu wskazać konsumentowi, na czym polega jego prawidłowe użycie. Dokładna i poprawna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta