Młodzi nie chcą żyć tylko pracą
Studentom i absolwentom zależy na rozwoju zawodowym, ale nie kosztem równowagi między pracą i życiem prywatnym.
Anita Błaszczak
Choć prawie siedmiu na dziesięciu młodych Polaków przyznaje, że ich główną motywacją do pracy są potrzeby finansowe, to prawie tyle samo z nich chciałoby połączyć karierę zawodową z zainteresowaniami. Mniej istotna jest jej zgodność z profilem studiów – wynika z raportu Motywacje Młodych 2015, który przygotowała firma doradztwa personalnego Bigram na podstawie ogólnopolskiego badania opinii 1200 studentów i absolwentów w wieku 19–26 lat.
W internetowej ankiecie przeprowadzonej w I kwartale tego roku pytano ich o plany oraz oczekiwania dotyczące zawodowej przyszłości. – Nie są to oczekiwania zbyt wygórowane, ale pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że młodzi ludzie mają inne podejście do pracy niż starsze pokolenia – ocenia Paulina Mazur, menedżer w Bigramie i koordynatorka badania, którego patronem medialnym była „Rzeczpospolita".
Inne podejście
To inne podejście oznacza np. duże znaczenie, jakie pokolenie Y (oraz nieco młodsze pokolenie Z) przywiązuje do work-life balance, czyli równowagi między pracą i życiem prywatnym. Dla 38 proc. uczestników badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta