Restrukturyzacja przedsiębiorstw – reforma połowiczna
Powierzenie skomplikowanych gospodarczo i ekonomicznie spraw restrukturyzacyjnych zazwyczaj niedoświadczonym i młodym sędziom sądów rejonowych można porównać do powierzenia operacji na otwartym sercu stażyście – pisze sędzia.
Aneta Łazarska
Nie tak dawno Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zorganizowało kongres z okazji 25-lecia sądownictwa gospodarczego w Polsce. Przyszedł bowiem czas na refleksję i zastanowienie się nad jego stanem. Niewątpliwie polskie sądy gospodarcze nie miały łatwo przez ten czas, gdyż nie było trwałych wzorców ani odpowiednich sędziów. Szybko się stało jasne, że bez sprawnego i efektywnego działania sądów gospodarczych nie uda się wznieść zrębów nowoczesnej gospodarki. Istotnym bowiem aspektem działania każdego przedsiębiorcy jest aspekt sądowo-prawny. Firma przedsiębiorcy, który latami czeka na wyrok, traci rację bytu. Nierzadko się też okazuje, że wydany po latach wyrok ma już tylko papierowy wymiar, ponieważ egzekucja stała się bezskuteczna.
Również od dłuższego czasu słyszy się, że pilnej nowelizacji wymaga prawo upadłościowe. Sejm RP uchwalił nową ustawę – Prawo restrukturyzacyjne. W prace nad nią aktywnie zaangażowani byli eksperci Instytutu w ramach zespołu MS ds. nowelizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta