Co decyduje o zmianie kwalifikacji zobowiązań warunkowych
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Akredytywy, gwarancje bankowe, potencjalne roszczenia z tytułu toczących się spraw sądowych lub podpisane przez jednostkę weksle in blanco to przykłady zdarzeń, które są ewidencjonowane pozabilansowo.
Przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) w zasadzie nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących zobowiązań warunkowych. W ustawie znajdziemy ich definicję oraz wskazanie (w załączniku nr 1) na obowiązek ich ujawnienia w informacji dodatkowej. Pomocne w tym zakresie są Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 oraz Międzynarodowy Standard Rachunkowości 37.
Co to za kategoria
Ustawa o rachunkowości oraz KSR nr 6 definiują zobowiązania warunkowe jako obowiązek wypełnienia świadczeń wynikający ze zdarzeń przeszłych, którego powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Definicja zawarta w MSR 37 rozszerza pojęcie zobowiązania warunkowego i wskazuje, że może to być także obecny obowiązek, powstały wskutek zdarzeń przeszłych, który jednak nie został ujęty w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku bądź też kwoty zobowiązania nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Klasycznymi przykładami zobowiązań warunkowych są akredytywy, gwarancje bankowe, potencjalne roszczenia z tytułu toczących się spraw sądowych czy też podpisane przez jednostkę weksle in blanco.
Warto także zaznaczyć, że zobowiązaniami warunkowymi nie mogą być zdarzenia wynikające z generalnego ryzyka działalności gospodarczej. Nie można zatem ujawniać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta