Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co decyduje o zmianie kwalifikacji zobowiązań warunkowych

29 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Agnieszka Regulska
, Michał Barański
źródło: Rzeczpospolita
Rezerwa czy zobowiązanie warunkowe
źródło: Rzeczpospolita
Rezerwa czy zobowiązanie warunkowe
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Akredytywy, gwarancje bankowe, potencjalne roszczenia z tytułu toczących się spraw sądowych lub podpisane przez jednostkę weksle in blanco to przykłady zdarzeń, które są ewidencjonowane pozabilansowo.

Przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) w zasadzie nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących zobowiązań warunkowych. W ustawie znajdziemy ich definicję oraz wskazanie (w załączniku nr 1) na obowiązek ich ujawnienia w informacji dodatkowej. Pomocne w tym zakresie są Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 oraz Międzynarodowy Standard Rachunkowości 37.

Co to za kategoria

Ustawa o rachunkowości oraz KSR nr 6 definiują zobowiązania warunkowe jako obowiązek wypełnienia świadczeń wynikający ze zdarzeń przeszłych, którego powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Definicja zawarta w MSR 37 rozszerza pojęcie zobowiązania warunkowego i wskazuje, że może to być także obecny obowiązek, powstały wskutek zdarzeń przeszłych, który jednak nie został ujęty w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku bądź też kwoty zobowiązania nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.

Klasycznymi przykładami zobowiązań warunkowych są akredytywy, gwarancje bankowe, potencjalne roszczenia z tytułu toczących się spraw sądowych czy też podpisane przez jednostkę weksle in blanco.

Warto także zaznaczyć, że zobowiązaniami warunkowymi nie mogą być zdarzenia wynikające z generalnego ryzyka działalności gospodarczej. Nie można zatem ujawniać w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10128

Wydanie: 10128

Spis treści
Zamów abonament