Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawa nastrojów polskich analityków

29 kwietnia 2015 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Ignacy Morawski, BIZ Bank: Im dłużej będzie się utrzymywała stabilna koniunktura, tym więcej firm będzie skłonnych do podejmowania bardziej odważnych projektów rozwojowych. Jeżeli tak się stanie, to jest szansa, że ponad 4-proc. wzrost PKB będzie trwał dłużej niż parę kwartałów.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ignacy Morawski, BIZ Bank: Im dłużej będzie się utrzymywała stabilna koniunktura, tym więcej firm będzie skłonnych do podejmowania bardziej odważnych projektów rozwojowych. Jeżeli tak się stanie, to jest szansa, że ponad 4-proc. wzrost PKB będzie trwał dłużej niż parę kwartałów.
Piotr Soroczyński, KUKE: Z deflacji wyjdziemy we wrześniu lub październiku.  W kolejnych miesiącach będziemy obserwować narastanie inflacji, choć dopiero na początku przyszłego roku znajdzie się ona w okolicach dolnych widełek celu wyznaczonego przez NBP.
autor zdjęcia: Małgorzata Pstrągowska
źródło: Fotorzepa
Piotr Soroczyński, KUKE: Z deflacji wyjdziemy we wrześniu lub październiku. W kolejnych miesiącach będziemy obserwować narastanie inflacji, choć dopiero na początku przyszłego roku znajdzie się ona w okolicach dolnych widełek celu wyznaczonego przez NBP.
Dariusz Winek, Bank BGŻ: W najbliższych kwartałach czeka nas raczej stabilizacja inwestycji z możliwością poprawy. Trudno liczyć  na utrzymanie na tak wysokim poziomie jak w ostatnich kwartałach tempa inwestycji rozpoczętych  w mieszkaniówce.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Dariusz Winek, Bank BGŻ: W najbliższych kwartałach czeka nas raczej stabilizacja inwestycji z możliwością poprawy. Trudno liczyć na utrzymanie na tak wysokim poziomie jak w ostatnich kwartałach tempa inwestycji rozpoczętych w mieszkaniówce.
Wiktor Wojciechowski, Plus Bank: Poprawie sytuacji  na rynku pracy na pewno sprzyja ożywienie  popytu krajowego,  ale także upowszechnienie elastycznych form zatrudnienia  i obniżenie pozapłacowych kosztów pracy sprzed  ośmiu lat.
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Wiktor Wojciechowski, Plus Bank: Poprawie sytuacji na rynku pracy na pewno sprzyja ożywienie popytu krajowego, ale także upowszechnienie elastycznych form zatrudnienia i obniżenie pozapłacowych kosztów pracy sprzed ośmiu lat.

W 2015 roku przyspieszy wzrost PKB i wyjdziemy z deflacji.

Agnieszka kamińska

W opiniach uczestników konkursu Narodowego Banku Polskiego i „Rzeczpospolitej" na makroanalityka roku przeważa optymizm. Średnia prognoz dla PKB, zebranych od 38 ekonomistów jest teraz wyższa w porównaniu z szacunkami sprzed trzech miesięcy. – Wracamy do prognoz formułowanych przed apogeum kryzysu ukraińskiego – tak najkrócej opisałbym obecny stan prognoz makroekonomicznych na rynku – mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

W oczekiwaniu na wyniki ubiegłorocznej, siódmej edycji konkursu poprosiliśmy laureatów edycji szóstej, czyli tych, którzy najtrafniej prognozowali wskaźniki gospodarcze w 2013 r. o przewidywania dla polskiej gospodarki na najbliższe kwartały.

Szacunki Morawskiego, który w 2013 r. najlepiej prognozował dynamikę PKB, są nieco powyżej rynkowej średniej. – Moim zdaniem średnioroczny wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc., a już od III kw. będzie przekraczał 4 proc. – uważa ekonomista.

Pożegnanie z deflacją

Eksperci są zgodni, że w najbliższych miesiącach gospodarka będzie „wygrzebywać się" z deflacji, głównie dlatego, że będą rosnąć ceny żywności i paliw. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10128

Wydanie: 10128

Spis treści
Zamów abonament