Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo to my Pytania po ćwierć wieku wolności

29 kwietnia 2015 | Rzecz o polityce | Jarosław Kuisz
Ojcowie polskiej konstytucji w ustawie rządowej  z 3 maja 1791 r. pisali, iż „porę i czas rewizyi  i poprawy konstytucyi, co lat dwadzieścia pięć naznaczamy”
źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
Ojcowie polskiej konstytucji w ustawie rządowej z 3 maja 1791 r. pisali, iż „porę i czas rewizyi i poprawy konstytucyi, co lat dwadzieścia pięć naznaczamy”
Jarosław Kuisz
autor zdjęcia: Bartek Molga
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Kuisz

Debata „Rzeczpospolitej" | Autorzy Konstytucji 3 maja założyli jej przegląd co 25 lat

U liberałów konstytucja z 1997 r. budzi uczucia co najmniej ambiwalentne. Niemała jej część w zakresie praw i wolności wydaje się zbiorem pustych obietnic i niewolnych od patosu frazesów, w szczególności jeśli zerkniemy do części poświęconej wolnościom i prawom, ekonomicznym, socjalnym i kulturalnym.

Dlatego propozycję „Rzeczpospolitej", aby podyskutować o potrzebie napisania nowej konstytucji czy wprowadzenia zasadniczych zmian do konstytucji z 1997 r., wypada uznać za próbę potraktowania zarówno polskiego państwa, jak i prawa poważnie. To wyjście poza absurdalny dziś podział „my – oni", sięgający jeszcze PRL, dzięki któremu można dystansować się wobec całej sfery publicznej, nie ponosić za nic odpowiedzialności i spać spokojnie.

Tymczasem państwo to my, a pytania o prawną architekturę naszego domu dotyczą tak naprawdę tego, czy w źle zaprojektowanym przed laty budynku sufit nie spadnie nam na głowę. Dotychczas zgłoszone pomysły zmian to prawdziwe „zeszyty skarg" pod adresem istniejących instytucji. Żale wylane na ustawę zasadniczą rozlewają się, zresztą być może za szeroko.

Pod prąd trendom

Co ciekawe, jeden z postulatów powraca w każdej wypowiedzi: ścięcie jednej z dwóch głów władzy ustawodawczej w celu jednoznacznego wskazania osoby odpowiedzialnej za kierunek nadawany państwu.

Warto ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10128

Wydanie: 10128

Spis treści
Zamów abonament