Czy można sprzedać grunt bez podatku
PIT | Przedsiębiorca, który nieodpłatnie nabędzie działkę, może ustalić jej wartość początkową w cenie wynikającej z transakcji przeprowadzanych na rynku. To pozwala rozpoznać wyższe koszty uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości.
Przedsiębiorcy osiągający wysokie dochody starają się je jak najkorzystniej reinwestować. Jednym z najpopularniejszych kierunków inwestycyjnych jest rynek nieruchomości. Podatnicy często nie wiedzą jednak, w jaki sposób planować stosunki majątkowe. Szczególnie problematyczne okazuje się oddzielenie sfery prywatnej od gospodarczej. Nieprzemyślane inwestycje mogą przynieść skutki w postaci wysokiego opodatkowania wcześniej nabytych gruntów (praw użytkowania wieczystego gruntów). Ostatnimi czasy minister finansów przychylniej traktuje podatników wykorzystujących w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej grunty (np. przeznaczone pod dzierżawę bądź będące przedmiotem inwestycji deweloperskiej), które następnie są sprzedawane. Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności nabędą nieodpłatnie grunt, są uprawnieni do rozpoznania jego wartości początkowej w wysokości wartości rynkowej. Stanowisko resortu finansów może się okazać korzystne dla podatników, którzy nabyli grunt bądź prawo użytkowania wieczystego gruntu wskutek wyroków sądowych, wskutek czego cena ich nabycia była niedoszacowana.
Jak kalkulować
Sprzedaż gruntu przez przedsiębiorcę powoduje u niego dochód podatkowy w wysokości różnicy pomiędzy ceną sprzedaży (przychodem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta