Auto zastępcze: roszczenie firmowe czy prywatne
Sądy gospodarcze nie są właściwe do rozpoznawania spraw o odszkodowanie z tytułu korzystania przez poszkodowanego z pojazdu zastępczego podczas likwidacji szkody z OC sprawcy – przekonuje sędzia.
Piotr Wójcik
W zamieszczonym 23 kwietnia 2015 r. na łamach „Rzeczpospolitej" artykule Marka Domagalskiego pt. „Branża zastępczych aut to działalność gospodarcza", podobnie jak w opublikowanym na tych samych łamach 10 lutego 2015 r. artykule tego samego autora pt. „Najem zastępczych aut: co to za biznes", zwrócono uwagę na problem sądów gospodarczych borykających się z dużą ilością spraw o odszkodowanie z tytułu korzystania przez poszkodowanego z pojazdu zastępczego podczas likwidacji szkody z OC sprawcy wypadku, a także na wątpliwości co do gospodarczego charakteru tego typu spraw. Rozstrzygnięcie istniejących w tym zakresie wątpliwości ma istotne znaczenie dla ustalenia, czy sprawy takie powinny być rozpoznawane przez sądy gospodarcze czy też przez właściwe wydziały cywilne.
Bez odpowiedzi
W postanowieniu z 16 listopada 2012 r. (III CZP 69/12) SN odmówił podjęcia uchwały w sprawie zagadnienia prawnego: czy jest sprawą gospodarczą sprawa o roszczenie bezpośrednie wynikające z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, którą wytoczył zakładowi ubezpieczeń przedsiębiorca z powołaniem się na umowę cesji zawartą z osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym. W sprawie opisywanej przez Marka Domagalskiego SN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta