Pracownik delegowany za granicę może być w polskim ZUS
Nawet jeśli zagraniczny kontrakt w Unii Europejskiej przekroczy dopuszczalne 24 miesiące, wysłany nadal może podlegać krajowym ubezpieczeniom społecznym. Konieczne jest jednak zawarcie porozumienia wyjątkowego.
Prawo unijne określa zasady przy ustalaniu ustawodawstwa właściwego w zakresie zabezpieczenia społecznego. Chodzi o wskazanie państwa, w którym powinien być ubezpieczony pracownik przemieszczający się po Unii Europejskiej w związku z wykonywaną pracą. Regulacje te stosuje się też w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii.
Miejsce wykonywania pracy
Co do zasady ubezpieczony podlega ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Dla pracowników jest to państwo, w którym wykonują pracę.
Przykład
Pracownika, którego stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, zatrudnia polska firma farmaceutyczna. Obowiązki na jej rzecz pracownik świadczy w Finlandii. Podlega w związku z tym ubezpieczeniom społecznym w Finlandii.
Ważne warunki
Jeżeli polskie przedsiębiorstwo realizuje kontrakty także w innych państwach członkowskich UE, z reguły deleguje tam swoich pracowników. W którym państwie delegowani powinni być ubezpieczeni – w wysyłającym (Polska) czy tam, gdzie czasowo pracują?
Prawo wspólnotowe dopuszcza możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta