Inwestycje w ludzi będą bardziej opłacalne
Miasta muszą wzmacniać swoje silne strony i szukać indywidualnych ścieżek rozwoju. Niezbyt zamożny Wałbrzych jest teraz w Polsce najlepszym miejscem do otwierania firmy. Ważnym wyzwaniem jest budowa kapitału społecznego.
Anna Cieślak-Wróblewska
W jaki sposób polskie miasta mają budować swoją przyszłość? – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Miasta uczące się. Pierwszy ranking w Polsce" zorganizowanej przez Fundację Schumana i redakcję „Rzeczpospolitej".
– Tematyka związana z koncepcją smart city, długofalowym rozwojem miast szczególnie nas interesuje. Ale by myśleć o przyszłości, warto spojrzeć, w jakim punkcie znajdujemy się teraz – mówiła Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana. – Odpowiedź daje nasz raport, który oparliśmy na teorii miast uczących się Richarda Floridy. Obejmuje ona szereg interdyscyplinarnych dziedzin.
Według tej koncepcji miasta funkcjonują jako swoiste magazyny wiedzy i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko oraz infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego.
Czołówka i maruderzy
Ranking miast uczących się opracował think-tank Polityka Insight. Pod uwagę wzięto pięć podstawowych elementów:
- infrastruktura produkcyjna: sieć firm i udział przedsiębiorstw nowoczesnej gospodarki,
- kapitał ludzki: zasoby wykwalifikowanych pracowników i dostosowanie do tego ofert pracy,
- infrastruktura podstawowa i informacyjna: laboratoria,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta