Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka ochrona dla akcjonariuszy spółek zagranicznych notowanych na GPW

29 maja 2015 | Prawo w biznesie | Rafał Rzeszotarski
Rafał Rzeszotarski
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Rafał Rzeszotarski

Zniesienie dematerializacji akcji oznacza, że akcje uzyskują formę dokumentów, a spółka przestaje podlegać obowiązkom związanym z posiadaniem statusu spółki publicznej. Oczywiście akcje przestają być również notowane na giełdzie i tracą na tym akcjonariusze.

Pierwszy debiut zagranicznej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) miał miejsce w 2003 roku, kiedy wszedł na nią austriacki bank Austria Creditanstalt AG. Od dnia tego debiutu liczba zagranicznych emitentów notowanych na rynku regulowanym GPW znacznie wzrosła. Obecnie są tam notowane akcje ponad 50 zagranicznych spółek. Ponadto władze GPW niejednokrotnie wskazywały, że przyciąganie coraz większej liczby emitentów zagranicznych, w szczególności z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, jest jednym z podstawowych zadań oraz elementów strategii GPW.

Jak jest w rzeczywistości

Kwestię wycofania akcji z obrotu na GPW regulują przepisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej u.o.p.). Unormowania u.o.p. dopełniają odpowiednie przepisy wewnętrzne (np. regulaminy) GPW oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA (KDPW).

Zgodnie z art. 91 u.o.p., aby spółka utraciła status spółki publicznej, musi zostać przeprowadzona procedura tzw. zniesienia dematerializacji jej akcji. Procedura ta polega na wyrejestrowaniu akcji takiej spółki z KDPW i przywróceniu im formy dokumentu (w odróżnieniu od elektronicznego zapisu w systemie KDPW). Należy pamiętać, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10153

Wydanie: 10153

Spis treści

Tereny inwestycyjne w Polsce

Opera wrocławska

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament