Wakacje o połowę krótsze
Rodzic łączący opiekę nad dzieckiem z pracą ma prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego. Straci na nim ten, kto obniżył wymiar pracy, zamiast pójść na wychowawczy. Jeśli o tymczasową część etatu ubiega się zatrudniony w równoważnym systemie, krótszy urlop przelicza się na godziny.
Ustalanie przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego tylko z pozoru wydaje się proste. Zatrudnionemu na pełnym etacie należy się albo 20 dni wolnego, jeśli nie zgromadził dziesięcioletniego stażu, albo 26 dni, jeśli przekroczył tę granicę.
Z kolei zatrudnionemu w niepełnym wymiarze należy się urlop ustalony proporcjonalnie do wielkości etatu. Za podstawę bierze się wtedy 20 lub 26 dni (art. 154 § 2 k.p.). Z tego przepisu wynika, że ustalając wakacje dla zaangażowanych na część etatu, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Trzeba to zrobić od razu, wskazując liczbę dni wypoczynku przysługującego pracownikowi.
Problemy z prawidłowym ustaleniem puli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta