Budowa bez zbędnych dokumentów i pieczątek
Inwestor nie będzie musiał czekać z rozpoczęciem robót, aż decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się ostateczna.
28 czerwca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego z 20 lutego 2015 r. Projekt ustawy powstał w odpowiedzi na dalekie, 137. (spośród 189 krajów) miejsce, jakie zajęła Polska w kategorii radzenie sobie z pozwoleniami na budowę w raporcie „Doing Business 2015" opublikowanym 29 października 2014 r. Stąd też podstawowymi celami przyświecającymi parlamentarzystom przy pracach nad nowelizacją były usprawnienie oraz przyspieszenie przebiegu procesu budowlanego dla sporej części inwestycji budowlanych.
Zgłoszenie zamiast pozwolenia
Usprawnienie procedury budowlanej ustawodawca zamierza osiągnąć przez rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, do budowy których wystarczy zgłoszenie do organów administracji architektoniczno-budowlanej zamiast pozwolenia na budowę. Katalog ten został poszerzony przez dodanie nowych obiektów budowlanych oraz zmianę parametrów niektórych z obiektów objętych obowiązkiem zgłoszenia.
Spośród najważniejszych obiektów budowlanych, które po wejściu w życie nowelizacji będzie można budować i przebudowywać, w przypadku gdy właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu (w drodze decyzji) wobec zgłoszenia przez inwestora zamiaru budowy, należy wskazać m.in.:
∑ wolno stojące:
– budynki mieszkalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta