Gminne grunty w rękach wójta
Podstawą do tworzenia gminnych zasobów nieruchomości jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Jeśli taki dokument nie uwzględni krajowych inwestycji publicznych, będzie interweniował wojewoda.
Do gminnego zasobu nieruchomości należą te grunty i budynki, które są własnością gminy i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące w użytkowaniu wieczystym gminy. Mogą być one wykorzystywane na cele rozwojowe gmin i zorganizowanej działalności inwestycyjnej. Grunty gminne służą też realizacji budownictwa mieszkaniowego oraz związanych z tym budownictwem urządzeń infrastruktury technicznej, a także realizacji innych celów publicznych.
Rola organu wykonawczego
Gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Do ich zadań z tym związanych zalicza się m.in.:
- ewidencjonowanie nieruchomości zgodnie z katastrem,
- zapewnianie ich wyceny,
- sporządzanie planu wykorzystania zasobu,
- zabezpieczanie nieruchomości przed uszkodzeniem lub zniszczeniem,
- wykonywanie czynności związanych z naliczaniem należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz prowadzenie windykacji tych należności,
- zbywanie oraz nabywanie, za zgodą wojewody, nieruchomości wchodzących w skład zasobu.
Przykład
Rada miejska podjęła uchwałę określającą zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata albo na czas nieoznaczony. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta