Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspekcja Pracy radzi

23 czerwca 2015 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu
źródło: Rzeczpospolita

Wysokość wynagrodzenia pracownika w jego pierwszym roku pracy nie może być niższa niż 
80 proc. minimalnego za pracę, czyli w tym roku 
1400 zł. Do tych 12 miesięcy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Nie od razu pełna stawka

Zatrudniam trzech pracowników. Jednego z nich skierowałem na dwudniowe szkolenie. Czy może udać się w podróż służbową prywatnym samochodem?

Tak.

Po pierwsze pracodawca, który nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu wynagradzania, warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej powinien określić w umowie o pracę. Nie może przy tym ustalić diety za dobę podróży służbowej na obszarze Polski oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona rozporządzeniem z 23 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167). Jeżeli umowa o pracę nie zawiera takich warunków, należy wprost stosować przepisy tego rozporządzenia.

Co do zasady rodzaj środka transportu wskazuje pracodawca w swoim poleceniu wyjazdu służbowego. Jeżeli jest to samochód prywatny delegowanego, pracodawca powinien zawrzeć z nim w tym zakresie umowę określającą warunki zwrotu kosztów używania pojazdu pracownika do celów służbowych. Można w tym celu posłużyć się przepisem tego rozporządzenia (§ 3 ust. 4). Stanowi on, że zatrudnionemu przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10173

Wydanie: 10173

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament