Premia regulaminowa bez regulaminu
Jeśli zatrudnionemu przyznano premię regulaminową w umowie o pracę, to brak regulaminu premiowania nie oznacza, że nie może on żądać wypłaty takiego świadczenia, gdy spełnił wymagane warunki. Nazwa takiego świadczenia ma znaczenie przy ocenie, czy stanowi ono premię czy nagrodę uznaniową.
Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 164/14).
Stan faktyczny
Zgodnie z treścią umów o pracę zawartych w 2011 i 2012 r., pracownikowi przysługiwała „50-proc. premia regulaminowa roczna" liczona od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, której przyznanie strony ustnie uzależniły od osiągnięcia zysku. W zakładzie nie obowiązywał regulamin wynagradzania. Pracodawca wypłacił zatrudnionym premie za 2011 r. w wysokości 20 proc. wynagrodzenia. Natomiast za 2012 r. w ogóle jej nie wypłacił, wskazując na nieosiągnięcie spodziewanego zysku, choć zysk został wypracowany. Jednocześnie na początku 2013 r. zmieniono wiążącą strony umowę o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta