Początek zwolnień to ustalenie priorytetów
REDUKCJE | Jeśli zakład chce zmniejszyć zatrudnienie z przyczyn niedotyczących załogi, musi ustalić obiektywne kryteria doboru osób, z którymi rozwiąże umowy o pracę. Po to, aby w razie sporu przed sądem udowodnić użycie tych zasad.
Dobierając osoby do zwolnienia, pracodawcy przede wszystkim powinni uwzględniać okoliczności związane z ich przydatnością zawodową. Chodzi tu zwłaszcza o kwalifikacje zawodowe, staż pracy, dotychczasowy stosunek do pracy, wykształcenie czy dodatkowe umiejętności. Mogą tu też być stosowane dodatkowe mierniki związane z sytuacją materialną lub rodzinną etatowca. Kryteria doboru zatrudnionych do zwolnienia firma powinna tak skonstruować, aby w razie sporu umożliwiały one weryfikację decyzji szefa przez sąd pracy. Pracodawca powinien też się zastanowić, czy zdoła udowodnić ich zastosowanie i przygotować np. dokumenty związane z wytypowaniem pracownika do zwolnienia.
Ma to istotne znaczenie praktyczne. Jeśli bowiem sąd stwierdzi, że pracodawca naruszył określone zasady doboru pracowników do zwolnienia, prawdopodobnie uzna, że wymówienie było nieuzasadnione, a w konsekwencji uwzględni żądanie etatowca przywrócenia do pracy lub zasądzenia mu odszkodowania.
Prawo do emerytury
To, że pracownik ma uprawnienia emerytalne, nie może być bezpośrednią przyczyną decyzji o wypowiedzeniu mu angażu. Jest to jednak okoliczność o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta