Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze na angażowanie młodocianych pochodzą z dwóch źródeł

25 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

POMOC | Szef, który zawarł umowę o przygotowanie zawodowe z pracownikiem 
o niskim numerze PESEL, może starać się o refundację kosztów jego wynagrodzenia wraz ze składkami społecznymi.

Ma też szansę ubiegać się o wsparcie kosztów jego edukacji. W obu przypadkach musi spełnić wiele warunków określonych w przepisach.

Refundacja płacy i składek

Możliwość ubiegania się o refundację wynagrodzenia i składek przez pracodawców przewiduje art. 12 ust. 6–8 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 598 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia). Polega ona na zwrocie poniesionych kosztów, który następuje po zawarciu umowy o refundację.

Mogą jej dokonywać Ochotnicze Hufce Pracy (OHP), ale tylko gdy pracodawcy zatrudniają w zawodzie ściśle określonym w wykazie profesji. Co roku listę tę ogłasza wojewódzki dziennik urzędowy do 30 kwietnia, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy.

Szczegółowe zasady pomocy, w tym wymagania, jakie musi spełnić pracodawca, oraz elementy wniosku o zawarcie umowy o refundację, terminy składania i kryteria rozpatrywania wniosku określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzenia wypłacanego młodocianym pracownikom (DzU z 2014 r, poz. 865, dalej rozporządzenie z 25 czerwca 2014 r.). Bardzo istotne jest przy tym przyjęcie w ustawie o promocji zatrudnienia, że refundacja stanowi pomoc udzielaną zgodnie z warunkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10226

Wydanie: 10226

Spis treści
Zamów abonament