Czy cofnięcie odwołania powoduje umorzenie postępowania w II instancji
Gdy postępowanie stało się bezprzedmiotowe, organ wydaje decyzję o jego umorzeniu. Cofnięcie odwołania przez stronę nie zwalnia organu II instancji z obowiązku oceny zakwestionowanej decyzji co do jej zgodności z prawem i interesem społecznym.
Problem
Po wydaniu pozwolenia na budowę właściciel sąsiedniej nieruchomości wniósł odwołanie. Czy jeśli cofnie to odwołanie, postępowanie spowodowane jego wniesieniem ulegnie automatycznie umorzeniu? – pyta czytelnik.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 105 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu go – odpowiednio w całości albo w części. Organ administracji może ponadto umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony, oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym.
Strona może cofnąć odwołanie przed wydaniem decyzji przez organ odwoławczy (art. 137 k.p.a.). Organ odwoławczy nie uwzględni tego, jeżeli prowadziłoby to do utrzymania w mocy decyzji naruszającej prawo lub interes społeczny.
Anna Puszkarska , radca prawny
W razie cofnięcia odwołania przez stronę organ odwoławczy musi ocenić dopuszczalność tego cofnięcia. Nie zwalnia ono bowiem organu odwoławczego z obowiązku oceny decyzji organu I instancji pod kątem jej zgodności z prawem i interesem społecznym. Cofnięcie odwołania przez stronę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta