Na uprawnienia urzędnika wpływa liczebność jego rodziny
Urzędnikowi służby cywilnej przeniesionemu do innej miejscowości, odległej o co najmniej 30 km, trzeba udostępnić mieszkanie albo wypłacać miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów najmu. Powierzchnia tego mieszkania bądź wysokość świadczenia zależy od liczby członków rodziny, którzy przenieśli się wraz z nim.
- Urzędnik zatrudniony w urzędzie skarbowym na podstawie mianowania został przeniesiony do innej miejscowości, odległej o 30 km. Wraz z nim do tej miejscowości przenosi się jego żona, dwoje dzieci: syn w wieku 17 i córka studentka w wieku 21 lat, oraz matka żony mająca 76 lat. Urzędnik będzie wynajmować na miejscu mieszkanie. Czy przy ustalaniu należnego mu świadczenia na pokrycie kosztów najmu trzeba uwzględnić wszystkich wskazanych wyżej członków jego rodziny?
Tak.
W myśl art. 62 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Zgodnie z art. 95 ust. 2 u.s.c. w razie przeniesienia do innej miejscowości urzędnikowi należy się mieszkanie albo miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli:
• urzędnik albo jego współmałżonek nie posiadają mieszkania lub budynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta