Jak prawidłowo numerować budynki
Samorząd | Organ gminy nie wydaje decyzji administracyjnej o nadaniu lub zmianie numeru porządkowego budynku. W pisemnym zawiadomieniu właściciela nieruchomości w tej sprawie musi jednak podać podstawę prawną oraz zamieścić uzasadnienie.
Obowiązkiem wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest oprócz nazywania ulic także numerowanie budynków. Proces ten nie może być chaotyczny. Wadliwe ponumerowanie obiektów może stwarzać problemy dla mieszkańców, np. związane z dotarciem pomocy ratunkowej. A zmiana przyznanych oznaczeń też nie jest łatwa. Wiążą się z tym bowiem określone koszty dla mieszkańców, np. wymiana szyldów, pieczątek, ale i dla gminy, która może zostać obciążona obowiązkiem zapłaty odszkodowania. Dlatego wójt powinien ściśle przestrzegać zasad nadawania budynkom numerów porządkowych określonych w art. 47a ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej: upgk) i rozporządzeniu ministra administracji i cyfryzacji z 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (dalej: rozporządzenie).
Ewidencja miejscowości, ulic i adresów
Zgodnie z art. 47a ust. 1 pkt 1 upgk do zadań gminy należy ustalanie numerów porządkowych oraz prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Działa ona w systemie teleinformatycznym. A jedną z informacji zawartych w tej ewidencji jest numer porządkowy. Stanowi on również element wchodzący w skład danych adresowych.
Obiektami, którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) nadaje numery porządkowe, są budynki mieszkalne oraz inne budynki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta