Przepisy chronią trwałość stosunku pracy radnego
To rada gminy decyduje, czy zachodzą przesłanki uwzględnienia wniosku pracodawcy o rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Rada może, ale nie musi, wyrazić na to zgodę.
Czego dotyczył spór
Rada gminy w marcu 2014 r. podjęła uchwałę o odmowie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym zatrudnionym w zakładzie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. W jej uzasadnieniu wskazano, że pracodawca powoływał się na ekonomiczne i organizacyjne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę z radnym. Wątpliwości rady wzbudziła procedura samego wypowiedzenia. Zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej przejął bowiem pracownika z zakładu budowy i eksploatacji wiejskich urządzeń komunalnych od 1 stycznia 2014 r. Natomiast już 31 stycznia 2014 r. wręczono mu wypowiedzenie.
W ocenie rady pracodawca nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym i nie uzyskał uprzedniej zgody rady gminy na rozwiązanie stosunku pracy. Ze stosownym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta