Kto decyduje o wysokości opłat
USŁUGI KOMUNALNE | Taryfę za wodę przygotowuje przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. Ale żeby zaczęła ona obowiązywać, musi ją zatwierdzić uchwałą rada gminy.
Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Może ono być realizowane przez związek międzygminny lub w ramach porozumienia międzygminnego. Gmina musi ustalić kierunki rozwoju sieci wodociągowej i ściekowej w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Najpierw zezwolenie
Na zbiorowe zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków wymagane jest zezwolenie. Wydaje je wójt (burmistrz, prezydent miasta) na czas nieoznaczony, chyba że samo przedsiębiorstwo wnioskuje o zezwolenie na czas oznaczony. Obowiązku uzyskania zezwolenia nie mają gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność na obszarze własnej gminy.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) uprawniony jest do kontroli działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego w zakresie zgodności wykonywanej działalności z zezwoleniem. Jeśli zostaną w tym zakresie stwierdzone nieprawidłowości, które nie zostaną usunięte w określonym czasie, to sytuacja taka może być jedną z przyczyn cofnięcia zezwolenia.
Wszystko w regulaminie
Rada gminy, po przeprowadzeniu analizy projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, uchwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta