Zmiana imienia może utrudnić dziedziczenie
WYROK | Starający się o nabycie spadku musi przedstawić akty stanu cywilnego, które bez najmniejszej wątpliwości potwierdzą pokrewieństwo ze zmarłym.
Sąd Najwyższy nie ma wątpliwości, że sąd, rozstrzygając sprawę spadkową, nie może interpretować czy prostować aktów stanu cywilnego.
Liczy się każda litera
Przekonał się o tym Jacek, który po wyjeździe z matką do Niemiec jeszcze w czasach PRL zmienił imię na Hyazinth. Tam też, zawierając związek małżeński, przyjął nazwisko żony i zagubił drugie „polskie" imię. Trzy lata temu wystąpił o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dwa lata wcześniej ojcu, który nie zostawił testamentu. Sąd Rejonowy, a następnie Okręgowy (obydwa w Warszawie) stwierdziły, że spadek po połowie nabyli on i jego przyrodnia siostra Ewa (mieli wspólnego ojca, który był kawalerem). SR i SO stwierdziły, że Hyazinth O. z niemieckiego aktu małżeństwa wystawionego przez niemiecki urząd stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta