Wieś decyduje o przeznaczeniu funduszu sołeckiego na 2016 r.
Samorząd | Mieszkańcy wsi mogą się już zastanawiać, na co przeznaczyć przyszłoroczny fundusz sołecki. Decyzję w tej sprawie zebranie wiejskie musi podjąć we wrześniu, tak aby trafiła ona do wójta najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca.
Fundusz sołecki to zagwarantowane w budżecie gminy pieniądze dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. O wyodrębnieniu funduszu w budżecie decyduje rada gminy, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast podstawę prawną funkcjonowania funduszu sołeckiego zawierają przepisy ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (dalej ustawa), która weszła w życie 20 marca tego roku, zastępując przepisy ustawy – o tym samym tytule – z 20 lutego 2009 r.
Można wspólnie z sąsiadami
O wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w gminnym budżecie decyduje rada gminy w uchwale. Zgodnie z przepisami ww. ustawy jest ona bezterminowa. Oznacza to, że podjęta w 2014 r. uchwała wyrażająca zgodę na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego jest podstawą do jego utworzenia nie tylko w 2015 r., ale i w 2016 oraz latach następnych.
Natomiast o przeznaczeniu tych środków rozstrzygają już sołectwa. W tym celu zwoływane jest zebranie wiejskie, na którym uchwala się wniosek o przyznanie środków z funduszu. Bez takiego wniosku sołectwo przy podziale funduszu zostanie pominięte.
Inicjatorami uchwalenia wniosku musi być co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa, a także sołtys i rada sołecka. Należy wskazać w nim, co mieszkańcy chcą zrobić za środki funduszu. Podejmując uchwałę w tej sprawie, warto pamiętać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta