Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmiana firmowych przepisów zdecyduje o stawce zasiłku

28 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

RACHUNKI | Modyfikacja regulaminu płac może pociągać za sobą zmianę zasad wliczania do podstawy zasiłkowej niektórych składników pensji. Będzie tak, gdy na nowo określa reguły ich wypłaty za czas absencji chorobowej.

Ustalając wysokość zasiłku należnego pracownikowi, płatnicy często mają kłopot z uwzględnieniem w podstawie jego wymiaru dodatkowych składników. Najczęściej sami sobie to zawdzięczają. Powodem tego są bowiem zwykle skomplikowane zasady przyznawania premii lub nagrody zapisane w regulaminie wynagradzania albo też ich brak. Druga przyczyna to decyzja o zmianach regulaminu wynagradzania.

Takie modyfikacje mogą mieć duże znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku. Sprawdzając, czy w tej podstawie trzeba uwzględnić dany składnik wynagrodzenia, należy się bowiem kierować przede wszystkim zapisami w regulaminie wynagradzania obowiązującym w danej firmie. Decyduje on również o tym, w jaki sposób ewentualnie uwzględnić dany składnik – tj. czy premię lub dodatek uzupełnić czy może przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej.

- Zgodnie z dotychczas obowiązującym regulaminem wynagradzania premie przyjmowaliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłacanej, bez uzupełniania (za czas choroby była zmniejszana nieproporcjonalnie). Od 1 sierpnia 2015 r. regulamin się zmienił. Obecnie premia jest składnikiem zmniejszanym proporcjonalnie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy i jest uwzględniana w podstawie zasiłkowej w wysokości uzupełnionej. Czy pracownikom, którzy zachorowali już po 1 sierpnia, mamy inaczej liczyć podstawę zasiłkową niż tym, którzy stali się niezdolni do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10229

Wydanie: 10229

Spis treści

Nowe prawo budowlane

Zamów abonament