Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolej stawia na tanie dworce

28 sierpnia 2015 | Ekonomia
Zmodernizowane dworce przyciągają nowych najemców i przynoszą większe przychody
źródło: Rzeczpospolita
Zmodernizowane dworce przyciągają nowych najemców i przynoszą większe przychody

Zamiast remontowania starych, wyeksploatowanych budynków, PKP chce budować niedrogie stacje z niskimi kosztami utrzymania.

Adam woźniak

Kolej otwiera w piątek w Nasielsku innowacyjny dworzec systemowy (IDS) wybudowany na miejscu starego dworca PKP. To pierwszy z czterech tego typu obiektów, które jeszcze w tym roku zastąpią dworce wymagające kosztownego remontu. Pozostałe trzy zostaną uruchomione: we wrześniu w Strzelcach Krajeńskich, w Mławie na przełomie września i października oraz w Ciechanowie przed końcem roku. To nie wszystko, bo PKP przymierza się do kolejnych takich inwestycji. Pod uwagę brana jest rozbiórka istniejących i budowa nowych systemowych dworców w Sędziszowie Małopolskim, Poniechówku, Oświęcimiu, Poznaniu Garbary i Obornikach Wielkopolskich.

Innowacyjne dworce systemowe to przedsięwzięcie PKP pozwalające ciąć koszty i zarazem poprawiać obsługę podróżnych. Łączne koszty prac budowlanych na czterech wybranych dworcach nie powinny przekroczyć 17 milionów złotych. Dla porównania szacowany koszt standardowej przebudowy istniejącego obiektu sięga 18,2 mln złotych. Ale ważne są także oszczędności, które będzie można uzyskać w trakcie eksploatacji nowego dworca. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10229

Wydanie: 10229

Spis treści

Nowe prawo budowlane

Zamów abonament