Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karuzela karuzela, śmiechu beczka i wesela

28 sierpnia 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Miałem zamiar napisać pełny prawnopodatkowych szczegółów wywód o zawiłości karuzeli VAT. Chciałem wyrazić święte oburzenie nieudolnością fiskusa – pisze prezydent Pracodawców RP.

andrzej malinowski

 

Zamiast tego napisałem tekst, który jest dowodem na to, że zarówno mnie, jak i innych przedsiębiorców po prostu diabli biorą.

Czterdzieści miliardów rocznie. Tyle – wedle szacunków Ministerstwa Finansów – Polska rokrocznie traci w wyniku przestępstw karuzelowych. Pełną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi kierownictwo resortu, które szczuje swoimi urzędnikami uczciwych przedsiębiorców, wykazując zupełną bezradność wobec tych, którzy faktycznie robią gigantyczne przekręty.

I nawet ciężko mieć pretensje do tych szeregowych pracowników skarbówki. Bo to tak jakby mieć pretensje do grzybiarza, że nie znalazł ani jednego prawdziwka, kiedy wyprawiło się go na łowy łódką na środek Bałtyku.

Oszukują fachowcy

Przestępstwa związane z wyłudzeniami gigantycznych kwot VAT to prawdziwy problem, tym bardziej że za tę intratną „fuchę" zabrały się zorganizowane grupy przestępcze, które dziś – zamiast handlować ryzykownym towarem – handlują tym legalnym, tyle że na papierze. Na dodatek mają z tego wielokrotnie większe zyski, przy minimalnym ryzyku wpadki. I to nie dlatego, że polskie prawo nie penalizuje takiej działalności. To dlatego, że urzędnicy skarbowi popisują się w przypadku karuzeli VAT koncertową nieudolnością. Powód? Brak wiedzy i brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10229

Wydanie: 10229

Spis treści

Nowe prawo budowlane

Zamów abonament