Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mur nie zatrzyma uchodźców

28 sierpnia 2015 | Świat | Jędrzej Bielecki
Migranci przechodzą przez granicę między Grecją i Macedonią w miejscowości Gewgelija, 27 sierpnia
źródło: AFP
Migranci przechodzą przez granicę między Grecją i Macedonią w miejscowości Gewgelija, 27 sierpnia
Główna droga migracji do Europy
źródło: Rzeczpospolita
Główna droga migracji do Europy

Na bałkańskim szlaku każdy kraj przerzuca dalej imigrantów jak gorące kartofle, aż dotrą do Niemiec. Merkel ma tego dość.

Trudno o mocniejszy sygnał tragedii, jaką przeżywają uchodźcy na drodze do Europy. Na kilka godzin przed szczytem przywódców państw regionu w Wiedniu znaleziono ciężarówkę, w której było od 20 do 50 ciał. Pojazd stał przy austriackiej autostradzie A4 prowadzącej z Węgier, głównej drodze przerzutu imigrantów.

– To jest straszliwe ostrzeżenie, co się będzie działo, jeśli cała Unia nie zacznie działać w tej sprawie solidarnie – ostrzegła Angela Merkel.

Na razie jednak na takie działanie się nie zanosi. Dobrze to widać w miejscowości Idomeni na granicy Grecji i Macedonii. Tu co chwila podjeżdża autokar wypełniony uciekinierami z Syrii, Iraku, Erytrei, Afganistanu.

– Zwykle po kilku godzinach dostają sygnał od macedońskich strażników, że mogą przekroczyć granicę. To oznacza, że czeka na nich pociąg, który zawiezie ich na północ. Sytuacja powtarza się w Serbii. Dopiero Węgry usiłują zatrzymać imigrantów, ale bez skutku – mówi „Rz" Elisa Galli, która na miejscu koordynuje pracę ekipy Lekarzy bez Granic (MSF). Pomoc jest potrzebna, bo uchodźcy wiele przeżyli.

– Przeprawiają się z Turcji na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10229

Wydanie: 10229

Spis treści

Nowe prawo budowlane

Zamów abonament