Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strzelecka. Kolejne miejsce kaźni

28 sierpnia 2015 | Kraj | Marek Kozubal
Historycy IPN ustalili już ponad 50 miejsc  w stolicy, gdzie znajdowały się sowieckie  i ubeckie katownie. Większość mieściła się na Pradze, bo dzielnica nie była zniszczona w czasie powstania. Głównym miejscem egzekucji było więzienie przy ul. 11 Listopada.
źródło: Rzeczpospolita
Historycy IPN ustalili już ponad 50 miejsc w stolicy, gdzie znajdowały się sowieckie i ubeckie katownie. Większość mieściła się na Pradze, bo dzielnica nie była zniszczona w czasie powstania. Głównym miejscem egzekucji było więzienie przy ul. 11 Listopada.

IPN sprawdzi, czy w dawnej siedzibie NKWD na warszawskiej Pradze potajemnie grzebano ofiary zbrodni.

W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie w latach 1944–1945 mieściła się kwatera NKWD, a później areszt Urzędu Bezpieczeństwa. W piwnicach więziono żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do dzisiaj na drzwiach cel i ceglanych ścianach zachowały się napisy wykonane przez więźniów.

Niedawno zespół historyków z IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, zdecydował się na przebadanie okolic budynku za pomocą georadaru. Urządzenie wykazało pewne anomalie struktury gleby.

– Nie daje ono odpowiedzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10229

Wydanie: 10229

Spis treści

Nowe prawo budowlane

Zamów abonament