Więcej uprawnionych do zasiłków i nowe zasady wyliczeń
WYWIAD | Obowiązująca od 14 sierpnia br. nowelizacja ustawy zasiłkowej rozszerza katalog osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego. Zmienia też definicję członka rodziny, nad którym opieka uprawnia do zasiłku opiekuńczego oraz wprowadza nowe zasady ustalania podstawy zasiłku dla przedsiębiorców.
Rz: Zacznijmy od dość kontrowersyjnej sytuacji. Zdarzyło się, że ojciec dziecka – pracownik – nie mógł skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego, choć matka jego dziecka zmarła przy porodzie. Tak się stało, bo nie była ona nigdzie zatrudniona, a przepisy nie przewidywały przejęcia prawa do świadczenia po osobie nieubezpieczonej. Czy to się zmieni?
Agnieszka Ślązak: Tak, przepisy, które weszły w życie 14 sierpnia, zapewniają ubezpieczonemu ojcu dziecka prawo do zasiłku macierzyńskiego w takiej sytuacji. Zatem nawet gdy matka dziecka nie będzie nigdzie zatrudniona (ubezpieczona), w razie jej śmierci dostanie on świadczenie. Tak samo będzie w sytuacji porzucenia przez nią dziecka.
Czy ojciec musi spełnić jakieś warunki?
Przede wszystkim musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, np. z umowy o pracę czy prowadzenia własnej firmy. Konieczne jest także przerwanie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Jak długo może otrzymywać zasiłek?
Świadczenie to będzie przysługiwało przez czas, który pozostał od dnia następnego po śmierci matki (albo porzucenia przez nią dziecka) do końca okresu, w którym mogłaby ona korzystać z zasiłku, gdyby była osobą ubezpieczoną. Jeśli zatem przykładowo matka dziecka zmarła tydzień po porodzie, to maksymalny okres,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta