Podatkowa decyzja ostateczna może zostać zmieniona
Jeśli zmieniły się okoliczności faktyczne mające wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego określonego w rozstrzygnięciu organu, to przedsiębiorca ma prawo złożyć wniosek o jego modyfikację.
Prezydent miasta wydał decyzję w sprawie podatku od nieruchomości. Nie odwoływałem się od niej, więc jest ona ostateczna. Po jakimś czasie zarejestrowałem firmę i rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, do której wykorzystuję moją nieruchomość. Dla rozpoczynających działalność rada miasta wprowadziła preferencyjne stawki podatku od nieruchomości, z których chcę skorzystać. Chcę wnieść o zmianę decyzji i wydanie nowej. Co taki wniosek musi zawierać? Gdzie go złożyć? – pyta czytelnik.
Wniosek o zmianę decyzji ostatecznej, ustalającej lub określającej wysokość zobowiązania podatkowego za dany okres, można złożyć zawsze. Aby jednak był on skuteczny, musi spełniać warunki, które pozwolą organowi na wydanie rozstrzygnięcia na korzyść podatnika.
Stosownie do art. 254 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) decyzja ostateczna, ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego na dany okres, może być zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, w pewnych ustawowo wskazanych sytuacjach. Chodzi tu o przypadki, kiedy po doręczeniu takiej decyzji nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych mających wpływ na ustalenie lub określenie wysokości zobowiązania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta