Liczbę wypowiedzeń definitywnych zwiększą niekorzystne propozycje
Pracownika, który odrzucił wypowiedzenie zmieniające wprowadzające dla niego zasadniczą zmianę istotnych warunków zatrudnienia na niekorzyść, wręczone z przyczyn go niedotyczących, należy uwzględnić w liczbie osób przesądzającej o konieczności stosowania procedury zwolnień grupowych.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 11 listopada 2015 r. w sprawie z powództwa Christiana Pujante Rivery przeciwko Gestora Clubs Dir (C-422/14). W rezultacie pracodawca, który planuje przeprowadzenie takich zmian, nawet jeśli nie ma zamiaru rozwiązać stosunków pracy z pracownikami, powinien zastosować tryb przewidziany dla zwolnień grupowych, w razie osiągnięcia minimalnych progów przewidzianych w tej dyrektywie.
Sporna kwestia
Do Trybunału trafiła sprawa hiszpańskiego pracownika zatrudnionego przez firmę Gestora. We wrześniu 2013 r. rozwiązano z nim umowę o pracę z przyczyn gospodarczych i produkcyjnych. W tym samym miesiącu zwolniono z tych samych powodów jeszcze dziesięć innych osób. Pracownik kwestionował zasadność swojego zwolnienia, twierdząc, że pracodawca powinien był zastosować procedurę zwolnienia zbiorowego, ponieważ w okresie 90 dni, które odpowiednio poprzedzały jego zwolnienie i nastąpiły po nim, obok 11 zwolnień z przyczyn obiektywnych doszło jeszcze do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta