Gotówka na święta nie zainteresuje fiskusa
Pracodawca, który posiada fundusz socjalny, może sfinansować z niego pomoc na Boże Narodzenie w formie pieniędzy czy paczki, nie obciążając załogi koniecznością wpłat na rzecz ZUS ani fiskusa. Małe firmy, w których nie ma tego funduszu, muszą pobrać składki i podatek bez względu na to, czym obdarują pracowników.
Część pracodawców na święta wypłaca swoim pracownikom premie (określone przepisami kodeksu pracy, najczęściej wynikające z obowiązującego w zakładzie układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania albo bezpośrednio z umowy o pracę konkretnej osoby). W okresie świątecznym są to zwykle premie roczne. Pracodawca zawsze może też przyznać nagrody uznaniowe, aby szczególnie docenić wybrane osoby.
Świadczenia pieniężne
Nie można pominąć cieszących się wśród pracowników – ze względu na możliwość zaspokojenia tym sposobem indywidualnych potrzeb – kart upominkowych. Karta ta, zwana też podarunkową czy przedpłaconą, jest instrumentem pieniądza elektronicznego w rozumieniu ustawy o elektronicznych instrumentach. Art. 2 pkt 6 ustawy z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (DzU nr 169, poz. 1385 ze zm.) definiuje instrument pieniądza elektronicznego jako „urządzenie elektroniczne, na którym jest przechowywany pieniądz elektroniczny, w szczególności karta elektroniczna zasilana do określonej wartości".
Karta upominkowa jako wartość pieniężna będąca odpowiednikiem znaków pieniężnych stanowi świadczenie pieniężne w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.).
Podarek rzeczowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta