Jak odliczyć VAT od paliwa kupionego hurtowo
Przedsiębiorcy, którzy jednorazowo nabyli duże ilości benzyny i nie chcą czekać z odliczeniem, mają prawo oszacować sposób jej wykorzystania i dopiero po całkowitym jej zużyciu skorygować kwotę podatku.
Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) posiada w firmie zarówno samochody uprawniające do odliczania VAT w całości, jak i samochody uprawniające do odliczania tylko 50 proc. VAT. Podatnik ten zamierza kupić zbiornik na paliwo o pojemności 4000 litrów, który będzie wykorzystywać do tankowania firmowych samochodów. W jakiej kwocie podatnik może odliczać VAT przy zakupach paliwa do tego zbiornika? – pyta czytelnik.
Bywa, że podatnicy decydują się na hurtowe zakupy paliwa do posiadanych zbiorników, z których następnie paliwo jest tankowane do użytkowanych przez podatników pojazdów i urządzeń. W takich przypadkach możliwe są dwa scenariusze.
Wyłącznie do działalności gospodarczej
Pierwszy z nich ma miejsce, jeżeli całe zakupione hurtowo paliwo wykorzystywane jest do napędu pojazdów i urządzeń, które umożliwiają odliczanie VAT w całości. W takich przypadkach podatnicy mogą odliczać w całości kwoty podatku z faktur za hurtowo nabywane paliwo.
Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwietnia 2015 r. (ILPP5/4512-1-30/15-4/PG). W piśmie tym czytamy, że „jak wskazał zainteresowany – posiada on pojazdy (samochody ciężarowe, ciągnik siodłowy) oraz maszyny specjalne o dopuszczalnych masach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta